Ako používať Linux Alias príkazy na automatizáciu práce a hackovania?

Mám otázku: chceš si uľahčiť robotu frajerským spôsobom?

Si unavení z písania dlhých, nudných príkazov pri každom pokuse urobiť niečo na svojom Linuxe? Máš pocit, že neustále píšeš rovnaké príkazy znova a znova a všetko sa opakuje ako keď si si raz pozrel Peaky Blinders za jeden víkend?

Neboj sa, I got you, pretože existuje jednoduchý spôsob, ako automatizovať svoje skúsenosti s a v príkazovom riadku a ušetriť si tak cenný čas a energiu.

Predstavujem: bashové aliasy a skriptové aliasy!

S bashovými aliasmi môžeš vytvoriť skratku pre akýkoľvek často používaný príkaz. Napríklad, namiesto písania “ls -la” pri každom pokuse zobraziť dlhý zoznam obsahu adresára, môžeš vytvoriť alias s názvom “ll”, ktorý urobí to isté.

Ak chceš vytvoriť bashový alias, jednoducho otvor starý dobrý “.bashrc” (umiestnený v domovskom adresári) a pridaj nasledujúci riadok:

alias ll='ls -la'

Zatvor vim, a načítaj nové zmeny príkazom:

source .bashrc

Teraz, pri každom zadaní príkazu “ll” do príkazového riadka sa bude spúšťať príkaz “ls -la”. Môžeš vytvoriť toľko aliasov, koľko chceš, a môžu byť ľubovoľne jednoduché alebo zložité.

A to je frajerina. Linux je frajerina.

Ale bashové aliasy sú len začiatok. Ak chceš svoju hru s automatizáciou posunúť na ďalšiu úroveň, skús skriptové aliasy. Tieto sú v podstate malé skripty, ktoré dokážu vykonať viac úloh naraz, ako hackerová verzia “Terminátora”.

Ak chceš vytvoriť skriptový alias, jednoducho vytvor nový súbor vo svojom domovskom adresári (alebo kdekoľvek inde v PATH) a pridaj do neho svoje príkazy. Napríklad, povedzme, že chceš vytvoriť skriptový alias, ktorý aktualizuje systém a nainštaluje nové balíčky.

Tvoj skript by mohol vyzerať nejak tak:

#!/bin/bash
sudo apt update
sudo apt upgrade -y
sudo apt install htop tmux

Následne uložíš súbor a vytvoríš preň alias v “.bashrc” súbore presne tak, ako si to robil pri bash aliasoch. Napríklad:

alias update='/path/to/script/update.sh'

Znovu načítame zmeny:

source .bashrc

Táááák. A teraz vždy keď napíšeš “update” do príkazového riadku tak spustíš svoj skript a aktualizuješ tým systém a nainštaluješ nové balíčky…

S pomocou bash aliasov a skriptových aliasov dokážeš zefektívniť prácu v príkazovom riadku a si o krok bližšie k tomu byť frajer a flexiť na svojich kolegov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *